BIOGRAFIA

KAROLINA NOWAKOWSKA (UR.17.05.1982 W WARSZAWIE)

Aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna. Felietonistka. Wokalistka.
Certyfikowany coach i trener zmiany.

Przygodę z muzyką i telewizją rozpoczęłam jako dziecko w programie Telewizji Polskiej pt. Domowe przedszkole, którego muzyczne odcinki zadecydowały o mojej dalszej drodze. Ukończyłam Państwową Podstawowa Szkołę Muzyczną nr 1 im. E. Młynarskiego w Warszawie w klasie fortepianu i emisji głosu, gdzie stawiałam pierwsze artystyczne kroki. Będąc uczennicą szkoły podstawowej pojawiłam się w filmie Mięso Piotra Szulkina, a niedługo po tym, w Portreciesłabego pianisty Teatru Telewizji w reżyserii Mirosława Gronowskiego, zagrałam główną rolę kobiecą u boku takich aktorów jak Grzegorz Wons, Artur Barciś czy Wiktor Zborowski. 

Jako uczennica klasy lingwistycznej IV L.O. im. A. Mickiewicza w Warszawie wiedziałam już, że moje miejsce jest na scenie. Ukończyłam studia politologiczne ze specjalnością dziennikarstwo telewizyjne.

Droga do dyplomu aktorskiego wiodła mnie przez Studio Aktorskie przy Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie i Wydział Aktorski Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. J. Giedroycia w Warszawie.

W 2007 roku przed szanowną komisją Związku Artystów Scen Polskich zdałam państwowy eksternistyczny egzamin aktorski uzyskując dyplom aktora dramatu. Taniec i muzyka towarzyszyły mi cały czas – od dziecka byłam wychowanką pierwszej profesjonalnej szkoły stepowania w Polsce – Studia TAP & JAZZ DANCE, którą w Warszawie otworzyła moja mama – Jiřina Nowakowska. Traktując taniec niemal zawodowo zdobyłam wiele tytułów, z których najważniejszymi są wielokrotne Mistrzostwo Polski w stepowaniu, podwójne mistrzostwo Republiki Czeskiej w stepowaniu czy zwycięstwo w Pucharze Polski.

Szerokiej publiczności dałam się poznać w roli Olgi w serialu M jak Miłość oraz roli Anki w filmie Randka w ciemno Wojciecha Wójcika, jednak zobaczyć mnie można było w wielu produkcjach telewizyjnych i filmowych takich jak: Och Karol 2, Samo Życie, Zostać miss II, Pitbull, Pitbull II, Klinika samotnych serc, Kasia i Tomek, Kryminalni, Lokatorzy i innych.

Widzowie polubili mnie również jako Kalinę w serialu Na Wspólnej,  Beatę w Przyjaciółkach i role w Ojcu Mateuszu. W 2020 r. dołączyłam do obsady kultowej telenoweli Klan.

Występowałam na deskach  Teatru Żydowskiego i Teatru Komedia. Z powodzeniem wcieliłam się w rolę Hanny Ordonówny w spektaklu Ordonka z kamienicy w Teatrze Kamienica.

Obecnie związana jestem z warszawskim Teatrem Komedia, gdzie można mnie oglądać w spektaklach Zaręczony Pogrążony i Seks, miłość I podatki.  

Muzyka i taniec to mój żywioł. Udowodniłam to zostając finalistką IV edycji programu Telewizji Polsat Jak Oni Śpiewają, jak również biorąc udział w kolejnej odsłonie programu Jak Oni Śpiewają – Pojedynek Mistrzów oraz II edycji programu Gwiazdy tańczą na lodzie Telewizji Polskiej.

Jak określiła mnie w programie jurorka Edyta Górniak: Karolina śpiewa sercem. Oprócz tego ma wielkie serce i chętnie pomaga innym.

Właśnie Statuetkę Serca Fundacji Polsat otrzymałam w odcinku specjalnym Jak Oni Śpiewają (laureatki: Karolina Nowakowska, Patricia Kazadi, Monika Mrozowska i Aleksandra Szwed).

W czasie pandemii i lockdownu swoją miłość do muzyki i tęsknotę za koncertami na żywo realizowałam tworząc cykl #bedroomsinging. Od tej pory w piątki na swoim profilu na Facebooku dzielę się wykonami utworów, które cenię.

Lubię pracę głosem, dlatego oprócz śpiewania, znakomicie czuję się użyczając głosu w dubbingu.

Kocham żywy kontakt z widzem, dlatego chętnie prowadzę różnego typu eventy.

Piszę również teksty. Od wielu lat swoimi doświadczeniami i przemyśleniami dzielę pisząc felietony dla  różnego typu magazynów i portali. Byłam felietonistką magazynu Imperium Kobiet, magazynu Egypt Exclusive i portalu Media Elite. Od kilku lat moje teksty można znaleźć na łamach magazynu zdrowotno-lifestyle’owego Po prostu żyj, jak również na profilach Akademii Pozytywnych Kobiet, którą współtworzę.

Odkąd pamiętam los drugiego człowieka nie był mi obojętny. Potrzebę pomagania innym połączyłam z własnym rozwojem osobistym.  Jako certyfikowany coach i trener zmiany pomagam kobietom w uwolnieniu ich potencjału i wspieram w realizacji życia, o jakim marzą.  Jestem absolwentką  Pracowni Coachingu NOVO i Pracowni Trenerskiej NOVO. Uzyskałam też międzynarodowy certyfikat Szkoły Coachingu IBD Bussiness School- Noble Manhattan Coaching.

Jestem zdania, że rozwój osobisty jest niezwykle ważną częścią naszego życia i w każdej chwili można zmienić postrzeganie siebie i swoje nawyki. Sama przeszłam długą drogę, a swoje doświadczenia osobiste, artystyczne i trenerskie stały się podstawą do stworzenia  e- booka pt. Jak zmienić swoje życie. Zbiór inspirujących felietonów,  który jest dostępny na platformie How 2.

Prywatnie uwielbiam dobrą książkę, film, słońce, morze i wysokie temperatury.

Jestem córką artystycznej pary – tancerki, choreografa, pedagoga, teatrologa, założycielki pierwszej profesjonalnej szkoły stepowania Tap & Jazz Dance – Jiřiny Nowakowskiej i Marka Nowakowskiego – aktora i reżysera filmowego.  Jestem też szczęśliwą żoną i spełnioną mamą Wiktorii.